FreeNas logoW życiu każdego komputerowego Geek'a przychodzi taki czas gdy chce w swoim domu posiadać serwer NAS.

Network Attached Storage (NAS) jest serwer do przechowywania danych w lokalnej sieci komputerowej. Pozwala na dostęp do danych z każdego komputera w sieci oraz przy odpowiedniej konfiguracji również z każdego miejsca na świecie.

Istnieje wiele gotowych rozwiązań, które są na zasadzie plug'n'play renomowanych producentów. Wiodącymi firmami są tutaj QNAP i Synology. Oferują one zgrabne urządzenia, które nie rzucają się w oczy w mieszkaniach. Można je umiejscowić obok telewizora i nie zakłócą designu mieszkania.

I tutaj pojawia się kwestia ceny. Za rozbudowany zestaw trzeba zapłacić już 1500zł i to bez dysków twardych. A co w wypadku, gdy nie mamy takiej gotówki a bardzo chcemy się swój własny serwer NAS? Tutaj z pomocą przychodzi darmowy system FreeNas i poczciwy komputer sprzed dekady. Właśnie na takie rozwiązanie zdecydował się nasz klienta.

Na mózg jednostki wybraliśmy procesor INTEL XEON e5420, która na popularnym portalu aukcyjnym możemy kupić już za 15zł. Oferuje on wystarczająca wydajność do naszego nowe serwera oraz 4 fizyczne rdzenie bez technologii HT.

Procesor ten przewidziany jest na podstawkę s771. Po modyfikacjach bardzo dobrze działa on na płytach z s775, które są zdecydowanie tańsze od ich serwerowych odpowiedników a nie zabiorą wydajności tego 4 rdzeniowego procesora. No więc na procesor został naklejony adapter pozwalający na montaż procesora oraz zmodyfikowane zostało gniazdo. Dodatkowo wgrane zostały mikrokody pozwalające na obsługę XEON'a na płycie z socketem s775.

Do pracy potrzebna jest również pamięć RAM. Zainstalowane została 6GB RAM DDR2 800MHz, wszystko na na płycie od Gigabyte GA-P35-DS3R.

Za magazynowanie danych odpowiedzialne są 2 dyski 1TB Toshiba P300 spięte w Z-RAID

System zgodnie z zalecaniami zainstalowany został na PENDRIVIE 8Gb

Do magazynowania mniej newralgicznych danych zaprzęgnięto dysk 500GB BLUE od WD.

Całość została przez nas uruchomiona i skonfigurowana pod klienta.

Dodatkowo założone zostały wirtualne systemy operacyjne z serwer Apache oraz PLEX

Wydajności maszynie nie brakuje, mimo obsługi naraz stron internetowych, transmisji plików oraz kodowania plików wideo przez aplikację PLEX.

Jeżeli i Ty potrzebujesz taki serwer - zbudujemy go dla Ciebie

Zapraszamy do kontaktu 

Komputer-service