W życiu każdego komputerowego Geek'a przychodzi taki czas gdy chce w swoim domu posiadać serwer NAS.

Network Attached Storage (NAS) jest serwer do przechowywania danych w lokalnej sieci komputerowej. Pozwala na dostęp do danych z każdego komputera w sieci oraz przy odpowiedniej konfiguracji również z każdego miejsca na świecie.

Istnieje wiele gotowych rozwiązań, które są na zasadzie plug'n'play renomowanych producentów. Wiodącymi firmami są tutaj QNAP i Synology. Oferują one zgrabne urządzenia, które nie rzucają się w oczy w mieszkaniach. Można je umiejscowić obok telewizora i nie zakłócą designu mieszkania.

I tutaj pojawia się kwestia ceny. Za rozbudowany zestaw trzeba zapłacić już 1500zł i to bez dysków twardych. A co w wypadku, gdy nie mamy takiej gotówki a bardzo chcemy się swój własny serwer NAS? Tutaj z pomocą przychodzi darmowy system FreeNas i poczciwy komputer sprzed dekady. Właśnie na takie rozwiązanie zdecydował się nasz klienta.

Czytaj więcej...

Komputer SG1 TG
Zestaw komputerowy

Komputer z procesorem AMD RYZEN 5

Przedstawiamy Wam przykładowy zestaw komputerowy który służy dzielnie naszemu klientowi.

Zestaw przeznaczony jest do sporadycznego grania oraz do pracy. Jego sercem jest procesor AMD RYZEN 5 2600. Jako, że klient nie będzie podkręcał procesora wybrana została wersja bez X w nazwie, która chłodzi OEM - owy cooler od AMD

Osadzony został na płycie od Gigabyte Aorus B450 Elite, dysponującej podświetleniem RGB.

W obliczeniach graficznych wspiera go karta graficzna MSI RX570 OC co w połączeniu z 16GB RAM od Corsair daje całkiem sporą wydajność w przystępnej cenie.

Do magazynowania posłużył dysk M.2 od Kingstona - model A2000

Czytaj więcej...

Komputer SG1 TG
Zestaw komputerowy

Zestaw komputerowy z procesorem AMD RYZEN 5

Przedstawiamy kolejny zestaw komputerowy który został stworzony pod specjalne zamówienie naszego klienta. Jego głównym motywem przewodnim miała być biel. Udało się sprostać wymaganiom i znaleźć takie elementy by podobał się nowej właścicielce. 

Zestaw przeznaczony jest do pracy z programami graficznym, programami do niezarobkowej obróbki wideo oraz rozrywki i nie miał zrujnować budżetu. Stąd wybór padł na sprawdzony AMD RYZEN 5 2600 oraz RX570 4GB na płycie głównej Gigabyte B450M DS3-R oraz 16GB RAM od Corsair daje całkiem sporą wydajność w przystępnej cenie.

Do magazynowania posłużył również dobrze znany SSD od Kingstona - model A2000 o pojemności 500GB

Czytaj więcej...